2017-01-05 / Schools

Blackstone Valley Tech Commendation List

SENIORS (Class of 2017)

Millbury
Jeffrey Bianchi, Plumbing; Nathan Burdzel, Electronics; Ashley
Cronan, Electronics; Samantha Patterson, Culinary Arts; Evan
Robinson, Plumbing; Adam Silver, Construction Technology;
Torin Trinque, HVAC & R; Taylor Tyan, Business Technology;
Scott Yaghoobian, Manufacturing Technology.
Sutton
Addison Baker, Information Technology; Emilie Duggan,
Business Technology; Aleah Grande, Business Technology;
Daniel Guertin, Electrical; Alexandra Kazarian, Dental
Assisting; Jacklyn Marsh, Construction Technology;
Christopher O’Leary, Construction Technology; Ryan Wickett,
Drafting.

JUNIORS (Class of 2018)

Millbury
Amanda Anderson, Electrical; Casey Bulger, Plumbing;
Connor Cashman, Drafting; Ashley Hamilton, Engineering;
Julianne Muller, Culinary Arts; Sage Ray, Cosmetology; Evelyn
Youssef, Multimedia Communications.
Sutton
Sean Brady, Culinary Arts; Allyson Charpentier, HVAC & R;
Danielle Conkey, Cosmetology; Megan Cunningham, Dental
Assisting; Nikaila Dube, Business Technology; Isabella
Fitman, Painting & Design Technologies; Anthony Gill, Auto
Technology; Steven Lane, Auto Collision; Courtney Leonard,
Painting & Design Technologies; Megan Mahoney, Health
Services; SabrinaMansfield-Morneault, Business Technology;
Abigayle Menzdorf, Health Services; Molly Perry, Business
Technology.

SOPHOMORES (Class of 2019)

Millbury
Evan Boudreau, Drafting; Madelyn Bourdeau, Business
Technology; Emily Donnelly, Health Services; Jesse
Earnest, Information Technology; Cole Gregoire, Plumbing;

Ivie Lapointe, Manufacturing Technology; Rylie Rebidue,
Construction Technology; Emily Salonich, Health Services.
Sutton
Joseph Cardin, Manufacturing Technology; Michael
Clauss, Drafting; James Fiore, Information Technology;
Lindsey Genatossio, Culinary Arts; Lauren Gray, Business
Technology; Peter Guertin, Drafting; Neve Johnson, Painting
& Design Technologies; Victoria Kacerik, Painting & Design
Technologies; Nicholas Kazarian, Drafting; Natalie Kirouac,
Electronics; Justin Limanek, Auto Technology; Olivia Mahoney,
Health Services; Zoe Mahoney, Engineering; Katelyn Malloy,
Electronics; Jack Mandella, Manufacturing Technology; Rose
Mandella, Cosmetology; Alexandra Mathis, Dental Assisting;
Kayla McMahon, Culinary Arts; Leah Nemetz, Cosmetology;
Ashleigh Niewiera, Health Services; Ashley Peduzzi,
Cosmetology; Grace Peters, Painting & Design Technologies;
Kevin Queally, Multimedia Communications; Nicholas Reed,
Engineering; Sarah Stafinski, Health Services; Brett Szczurko,
Information Technology; John Warren, Manufacturing
Technology.

FRESHMAN (Class of 2020)

Millbury
Anthony Allain, Electrical; Jacob Brodeur, Auto Technology;
Kyliegh Corey, Dental Assisting; Olivia Corey, Culinary Arts;
Nathan Curran, Construction Technology; Jennifer Dooley,
Health Services; Emily Gentile, Business Technology; Skylar
Morrissey, Health Services; Aidan O’Leary, Electronics; Mason
Weagle, Multimedia Communications; Victoria Weaver,
Manufacturing Technology; Kyle Willette, Electrical.
Sutton
Sawyer Allen, Health Services; Aliyssa Courville, HVAC & R;
Devin Dencer, Painting & Design Technologies; Emma Gilroy,
Electronics; Allison Kostiw, Dental Assisting; Jillian McMahon,
Cosmetology; Charles Myette, Drafting; Marie Peladeau, Auto
Technology; Alexandra Richard, Business Technology; Zachary
Snyder, HVAC & R; Mackenzie Vollmer, Culinary Arts.

Return to top

Poll

Should the Chronicle hire a new columnist?